Ziua 4 – Fără frică

Apelând la Isus în nevoia noastră urgentă!

Nu trebuie să te temi nici de groaza din timpul nopţii, nici de săgeata care zboară ziua,  nici de ciuma care umblă în întuneric, nici de molima care bântuie ziua namiaza mare. O mie să cadă alături de tine şi zece mii la dreapta ta, dar de tine nu se va apropia. Psalm 91:5-7

Credința se întărește venind în conflict cu îndoielile și influențele împotrivitoare. Experiența câștigată în aceste încercări este mai valoroasă decât cele mai costisitoare bijuterii. Mărturii, voi. 3, pag. 555

Întrebări de meditat

Ce căi practice avem ca să combatem frica?

Câteva idei: să cerem împlinirea făgăduințelor din Biblie, să cântăm imnuri, să ne amintim cum ne-a condus Dumnezeu în trecut.

Povestește cuiva o experiență personală, când ai simțit mâna lui Dumnezeu care te-a salvat dintr-o încercare dificilă și cum credința ta a crescut prin această experiență.

Meditând la modul în care ne-a condus Dumnezeu în trecut, ne va crește încrederea privind viitorul.

Motive de rugăciune – 30 martie, 2020
  1. Rugați-vă ca Dumnezeu să împlinească promisiunile din Psalmul 91 și să pună un gard viu în jurul copiilor Săi, protejându-i de ciuma coronavirusului care pune stăpânire pe lumea noastră.
  2. Rugați-vă ca această criză mondială să fie un punct de cotitură în istoria bisericii și ca ochii oamenilor să fie deschiși către apropierea revenirii lui Isus.
  3. Rugați-vă pentru cei care locuiesc în locuințe înghesuite în orașele mari, pentru a găsi modalități creative de a rămâne sănătoși și conectați cu ceilalți. Rugați-vă în special pentru copiii care sunt blocați în case.
  4. Rugați-vă pentru înțelepciune pentru numeroasele decizii cu care se confruntă conducerea mondială a bisericii noastre. Rugați-vă pentru înțelepciunea divină pentru aceste vremuri solicitante.
  5. Rugați-vă pentru înțelepciune pentru guvernul nostru și pentru liderii mondiali în aceste vremuri dificile. Rugați-vă să existe o căutare sinceră a lui Dumnezeu în rândul conducătorilor de frunte și a oficialilor guvernamentali.

Dacă aveți motive de rugăciune le puteți menționa în comentarii și ne vom ruga împreună pentru voi!

Pentru aprofundare – Sugestii pentru studiu suplimentar în această săptămână:

  • Ellen White, ”Ultima Criză”. Mărturii vol.9,11-18
  • Mark Finley, Revive Us Again

Traducere: Adina Păltineanu

Un comentariu

  1. Adrian

    Sa ajute bunul Dumnezeu ca fagaduintele din psalmul 91 sa se inplineasca in viata fiecaruia dintre noi. Dar sa nu uitam ca aceste fagaduinte sunt conditionate – „Cel ce sta sub ocrotirea Celui Prea Inalt…” „Pentru ca ma iubeste zice Domnul” „si faci din Cel Prea Inalt turnul tau de scapare”. Sunt conditii ce ni se pun in fata.
    Cred ca ar trebui in acest timp de rugaciune sa ne cercetam cu ajutorul Duhului Sfant si sa vedem daca suntem implinitori ai conditiilor de mai sus pentru ca fagaduintele sa se implineasca in viata noastra.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *